Nufüs Cüzdan İşlemleri

NİKAHTAN SONRA KİMLİK YENİLEMEK ZORUNLU MU?

Nüfus cüzdanı evlilikten sonra değiştirilmesi gereken belgelerden birisidir. Bu değişiklik zorunlu bir işlemdir. Yasalar bu anlamda 1 ay içersinde değiştirilmesi gerektiğini belirtmektedir.
Nikah işleminin hemen sonrasında nüfus müdürlüğüne gitmeyiniz. Çünkü Belediyenin nikahınızı kıymasından sonra evliliğinize dair evrakları nikahın kıyıldığı ilçe nüfus müdürlüğüne göndermesi gereklidir. İlçe Nüfus Müdürlüğünde yetkili memurlar nüfus bilgilerinizi hemen güncellemekle yükümlüdür.

EVLENDİKTEN SONRA KİMLİĞİMİ NE ZAMAN YENİLEMELİYİM?

Nikahtan kaç gün sonra kimlik değişir?
Genellikle bu işlem en erken bir hafta kadar kısa bir sürede yapılmaktadır. Ancak siz özel rica ile bu işlemi hızlandırabilirseniz daha erkene de alma şansınız var. Fakat belediyenin evrakları nüfus müdürlüğüne hemen göndermesi ile işlem tamamlanmıyor. Çünkü Nüfus Müdürlüğü yetkililerinin de hemen bu evrakları işleme alması ve kayıtlara işlemesi gereklidir.
KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?
2018 yılı için yeni kimlik ücretleri 18,50 TL'dir. Evlilik nedeniyle kimlik yenilemenin ücreti 18,50 TL olduğu gibi nüfus cüzdanını yeni kimlik ile değiştirmek içinde aynı ücreti ödemek zorundasınız.